Zyskaj szansę na poprawę zdrowia i jakości życia
Masz problemy zdrowotne o nieznanej przyczynie? Być może odpowiedzialna za nie jest właśnie celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Schorzenie obecne jest u 400 000 Polaków, jednak aż 95% chorych nie ma pojęcia o swojej chorobie! Tymczasem nieleczona celiakia zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów aż 40 razy.
Przeprowadzając jeden prosty test DNA, masz możliwość zapobiegnięcia tym konsekwencjom i eliminacji nieprzyjemnych dolegliwości. Informacja o celiakii będzie cenna też dla Twojej rodziny, ponieważ jest to schorzenie o charakterze dziedzicznym.
Celiakia – czym jest i jakie ma objawy?
Celiakia jest trwałą – czyli trwającą całe życie – nietolerancją glutenu, zapisaną w genach. Gluten występuje w białkach zbóż, m.in. pszenicy, jęczmienia i żyta. Dostarczanie organizmowi tego składnika powoduje zaburzenia przyswajania składników odżywczych.
Jak to możliwe? U chorych na celiakię gluten działa toksycznie, ich organizmy wytwarzają przeciwciała, które degradują kosmki jelitowe – wypustki w jelicie cienkim, które odpowiadają za wchłanianie składników i substancji odżywczych.
Objawy celiakii często są nieoczywiste – to właśnie z tego powodu jedynie 5% chorych zdaje sobie sprawę z choroby. Co więcej, celiakia kojarzy się z występowaniem symptomów ze strony układu pokarmowego, m.in. bólów brzucha, biegunek, wzdęć czy niskiej masy ciała.
Tymczasem takie objawy obecne są tylko u 10% celiaków! Reszta chorych cierpi z powodu zupełnie innych dolegliwości (np. depresji, niepłodności czy łysienia plackowatego), rzadko kojarzonych z celiakią.
Częste objawy celiakii:
Jeśli podejrzewasz u siebie celiakię (trwałą nietolerancję glutenu), najlepiej wykonaj badanie DNA. Na to schorzenie możesz zachorować tylko wtedy, gdy masz określony układ genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8).
10 korzyści z realizacji testu genetycznego w kierunku celiakii:
- Możesz niemal całkowicie wykluczyć celiakię.
- To choroba dziedziczna, więc zyskujesz wynik istotny dla całej rodziny.
- Test może ułatwić terapię innych chorób, np. cukrzycy typu 1.
- Możesz przeprowadzić badanie już po eliminacji glutenu.
- Test jest bezbolesny i nieinwazyjny, a więc polecany dzieciom.
- Geny nie zmieniają się, wiec badanie wystarczy wykonać tylko raz w życiu
- Test nierzadko możesz wykonać zamiast biopsji jelita.
- Świadomość choroby pozwoli Ci zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom celiakii, np. nowotworom czy depresji.
- Dzięki badaniu możesz odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
- Do rezultatu dołączone są zalecenia dietetyczne i lekarskie.
Myślisz, że możesz mieć nietolerancję glutenu? Zobacz, dlaczego wyłącznie przejście na dietę bezglutenową może nie wystarczyć!
Nieprawidłowa reakcja na gluten może wiązać się alergią, nadwrażliwością bądź celiakią. Najbardziej niebezpieczna jest celiakia – prowadzi bowiem do niepoprawnej odpowiedzi autoimmunologicznej, czyli wyniszczenia kosmków jelitowych. Kosmki są bardzo istotne dla zdrowia całego organizmu, ponieważ odpowiadają za przyswajanie składników z jedzenia, leków i suplementów.
Bardzo ważne jest więc, by odróżnić celiakię od innych nietolerancji glutenu. Jedynie w przypadku tego schorzenia konieczna jest całkowita eliminacja glutenu, ponieważ nawet najmniejsza ilość tej substancji wyniszcza kosmki jelitowe i cały organizm. Jeśli masz natomiast nadwrażliwość czy alergię na gluten, co jakiś czas możesz po niego sięgnąć.
Jakie choroby współistnieją z celiakią?
Dane Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) mówią jasno: pewna grupa osób ma wyższe ryzyko zachorowania na celiakię niż reszta społeczeństwa i w jej przypadku realizacja testu na celiakię jest szczególnie polecana.
To osoby, które mają m.in.
Jak zrealizować test na celiakię?
Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek, w którym obecne są specjalne wymazówki. To właśnie za ich pomocą możesz pobrać wymaz samemu w domu. Później skontaktuj się z nami, a my prześlemy do Ciebie kuriera, by odebrał pobrany przez Ciebie materiał.
Zobacz też: