Badania DNA na ojcostwo opierają się o analizę tzw. genomowego DNA. To DNA znajduje się we wszystkich komórkach zawierających jądra komórkowe. Dlatego w badaniach na ojcostwo można wykorzystać wymaz z wewnętrznej strony policzka, ale również inne takie jak włosy z cebulkami, chusteczki do nosa, szczoteczki do zębów lub plamy krwi.
Poniżej opisano kolejne etapy badania — od izolacji DNA po wydanie wyniku.
Izolacja DNA
Badania DNA na ojcostwo rozpoczynają się od etapu izolacji DNA czyli od „wyciągnięcia” DNA z próbek, które dostarczyli Państwo do nas. Na tym etapie stosuje się szereg enzymów rozpuszczających błony komórkowe otaczające DNA. Próbki poddaje się serii wirowania i wytrącania po to aby w końcowym etapie tego procesu uzyskać czyste DNA. Takie DNA jest następnie wykorzystywane do dalszej reakcji laboratoryjnej albo zamrażane i przechowywane do czasu wznowienia testu.
.
.
Zwiększenie ilości DNA — reakcja PCR
W wyniku izolacji uzyskuje się DNA w bardzo małej ilości (w niskim stężeniu), co uniemożliwiłoby przeprowadzenie dalszych kroków analizy. Większą ilość DNA uzyskuje się dzięki wykorzystaniu tzw. reakcji PCR ( z ang. Polymerase Chain Reaction), która w dużym skrócie polega na wielokrotnym podgrzaniu i następnie oziębieniu próbki w obecności specjalnych organicznych związków chemicznych takich jak: polimeraza DNA-enzym, primery- startery, które rozpoznają właściwą nić DNA i rozpoczynają reakcję PCR oraz związki organiczne, z których dobudowywana jest powielana nić DNA. Dzięki zastosowaniu reakcji PCR można uzyskać setki tysiące kopi DNA, które wówczas z powodzeniem może posłużyć do kolejnego etapu badania.
.
Sekwencjonowanie DNA — uzyskanie profilu genetycznego
Ostatni etap laboratoryjny jest już w pełni zautomatyzowany i wykorzystuje urządzenie nazwane sekwenatorem. To urządzenie połączone z komputerem, wykorzystuje wiązki lasera dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie kolejności par zasad. Informacja uzyskana na tym etapie pozwala na opracowanie profilu DNA danej osoby, co jest niezbędne do zakończenia badania. Wynik sekwencjonowania uzyskuje się w formie „pików” oraz wartości liczbowych. Profil genetyczny jest indywidualną cechą danego człowieka- jest to nasz „genetyczny odcisk palca”.
W badaniach DNA na ojcostwo wykorzystujemy metodę multiplex STR, która analizuje wyłącznie wybrane miejsca na DNA nazywane zamiennie loci, układami STR lub markerami. W tych markerach badamy ilość powtórzonych specjalnych motywów nukleotydowych, dzięki czemu na wyniku badania przy danym markerze pojawiają się liczby. Każdy marker opisany jest przez 2 liczby ponieważ każdy z nas dziedziczy po połowie materiału od ojca i matki. Poniżej prezentujemy Państwu przykładowy wynik reakcji sekwencjonowania:
Analiza statystyczna
Następnie w wyniku zaawansowanej analizy statystycznej uzyskuje się procentowe prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanym dzieckiem i potencjalnym ojcem. Zerowe prawdopodobieństwo oznacza wykluczenie biologicznego ojcostwa, natomiast prawdopodobieństwo powyżej 99,99 % — jego potwierdzenie.
Wynik testu na ojcostwo
Rezultat badania ojcostwa zawiera profile genetyczne badanych osób, wynik analizy statystycznej oraz słowną interpretację, a także podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie.
Zobacz co oznacza wynik testu ojcostwa
Zobacz też: