Ojcostwo można zbadać również bez włączenie do badania materiału od domniemanego ojca np. po jego śmierci. Wynik takiego badania jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu jednego z następujących rozwiązań:
Analiza chromosomu Y
Jeśli badamy dwóch mężczyzn potencjalnie spokrewnionych w linii męskiej (np.: dwóch braci, wujka- bratanka, dziadka- wnuka), to analizie poddajemy wówczas wyłącznie chromosom Y.
Chromosom Y przekazywany jest wyłącznie w linii męskiej z ojca na syna. W związku z tym, że chromosom Y bardzo wolno ulega zmianom jest idealnym narzędziem do badania pokrewieństwa. Zakłada się, że osoby spokrewnione w prostej linii męskiej posiadają taki sam profil chromosomu Y. Metoda ta jest bardzo czuła i daje Państwu jednoznaczny oraz pewny wynik. Jedyny wyjątek stanowią przypadki gdzie 2 potencjalnych ojców jest ze sobą spokrewnionych. Wtedy nie wykonuje się tego badania..
Wykorzystanie do badania próbek należących do domniemanego ojca
Jeśli posiadacie Państwo próbki, które potencjalnie mogą zawierać DNA pochodzące od domniemanego ojca takie jak: włosy z cebulkami, plamy krwi, plamy nasienia, szczoteczkę do zębów, chusteczkę do nosa lub maszynkę do golenia, to badanie ojcostwa może zostać przeprowadzone na tej podstawie. W laboratorium takie materiały określane są mianem mikrośladów.
Badania ojcostwa wykonywane na podstawie tychże próbek dają Państwu tak samo pewny i czuły wynik, jak w przypadku badań standardowo wykonywanych na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jedyna różnica polega na tym, że badania ojcostwa wykonywane na podstawie mikrośladów wymagają znacznie większego nakładu odczynników stąd cena testu jest wtedy nieco wyższa. Badania ojcostwa przeprowadzane na podstawie materiałów mikrośladowych wykonywany są nierzadko w sytuacjach kiedy domniemany ojciec nie żyje. Czytaj więcej »
Włącznie do badania najbliższych członków rodziny domniemanego ojca
Jeśli nie posiadają Państwo mikrośladów należących do domniemanego ojca a dziecko jest płci żeńskiej, wówczas do badania pokrewieństwa można włączyć najbliższych krewnych ojca takich jak: matka, rodzeństwo oraz ewentualnych potomków ojca. W takich przypadkach badanie pokrewieństwa składa się z dwóch etapów: analizy genetycznej, której celem jest uzyskanie profilów DNA badanych osób oraz analizy statystycznej, która pozwala na uzyskaniu informacji na temat prawdopodobieństwa pokrewieństwa między badanymi osobami.
Zobacz też: