Badania na ustalenie ojcostwa wykonywane zwłaszcza na potrzeby prywatne w większości przypadków nie wymagają włączenia do badania materiału matki. Badając tylko potencjalnego ojca i dziecka można z powodzeniem uzyskać pewny i jednoznaczny wynik testu. Są jednak zystuacje, kiedy włączenie próbek od matki jest zalecane, a nawet konieczne...
Kiedy póbki od matki należy włączyć do testu?
Procedura sądowa wymaga włączenia do badania materiału od wszystkich osób badanych w tym także od matki. Ustala się wtedy również macierzyńśtwo, aby wykluczyć ewentualność zamiany dziecka w szpitalu. Czytaj więcej o sądowym teście na ojcostwo »
W przypadku testów prywatnych matka powinna zostać włączona wtedy kiedy badamy dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn np.: braci, rozważanych jako potencjalnych ojców jednego dziecka. Przy tak bliskich pokrewieństwach między domniemanymi ojcami istotna dla nas jest wiedza na temat genów, które matka przekazała badanemu dziecku. Stąd też zalecamy aby w takiej sytuacji włączyć do badania matkę.
Kiedy badając tylko ojca i dziecko wstępnie uzyskujemy wynik niejednoznaczny również należy przebadać próbkę od matki. Co to znaczy wynik niejednoznaczny? W naszym laboratorium wykluczamy ojcostwo jeśli w co najmniej 3 badanych markerach zidentyfikowano niezgodność pomiędzy próbką ojca a dziecka. W sytuacji kiedy identyfikujemy tylko 1 lub 2 niezgodności pomiędzy materiałem ojca i dziecka wówczas dla nas jest to wynik niejednoznaczny (ani potwierdzenie ani wykluczenie ojcostwa). W tym przypadku wymagamy włączenia materiału od matki w celu jednoznacznego rozstrzygnięcia badania. Są to jednak sytuacje nieczęste. Pewność wyniku testów na ojcostwo »
Zobacz też: