Dzięki badaniom genetycznym jesteśmy dziś w stanie dowiedzieć się czy osoby, które teoretycznie są ze sobą spokrewnione, rzeczywiście łączą biologiczne więzy. Nie ograniczają się one wyłącznie do testów wykluczających lub potwierdzających ojcostwo. Za ich pomocą można z powodzeniem określić pokrewieństwo między innymi członkami danej rodziny.
Zgłaszające się do nas osoby chcą najczęściej wiedzieć czy:
- Babcia jest spokrewniona z wnuczką
- Dziadek jest spokrewniony z wnukiem
- Dwie siostry łączy ten sam biologiczny ojciec
- Dwóch braci łączy ten sam biologiczny ojciec
- Rodzeństwo ma tych samych biologicznych rodziców
- Dziecko spokrewnione jest z rodziną ojca
- Dziecko jest spokrewnione z bratem ojca (stryjem)
Wyniki takich badań okazują się przydatne w wielu życiowych sytuacjach, mogą być np. wykorzystane jako dowód podczas toczącej się sprawy sądowej o spadek itp.
Jakie próbki można włączyć do badania?
Materiał do badania biologicznego pokrewieństwa ma przeważnie postać wymazu z błony śluzowej policzka.
Niemniej jednak test może opierać się także na analizie innych źródeł ludzkiego DNA, a będą nimi np.: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, guma do żucia, paznokcie, włosy, chusteczka z wydzieliną z nosa, zużyte prezerwatywy, podpaski/ tampony i wiele innych przedmiotów osobistych, należących do danej osoby. Czytaj więcej o próbkach niestandardowych »
Sposoby na ustalenie pokrewieństwa
W badaniach DNA na pokrewieństwo wykorzystuje się 3 metody. Dlaczego aż 3? Warto mieć świadomość, że nie każdą relację da się sprawdzić tą samą techniką analizy genetycznej. To jaka zostanie ostatecznie użyta, będzie w znacznej mierze zależało od płci uczestników testu. Pokrewieństwo możemy zatem badać na następujące sposoby:
Poprzez analizę chromosomów płciowych
Chromosomu Y: metoda ta sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy ustalić istnienie biologicznych więzi między osobami w prostej linii męskiej. Jest to związane z faktem, że chromosom ten występuje tylko u mężczyzn i jest przekazywany kolejnym pokoleniom w praktycznie identycznej postaci. Przy użyciu analizy chromosomu Y można np. określić pokrewieństwo w linii ojciec – syn – dziadek.
Chromosomu X: chromosom ten jest dziedziczony przez potomstwo po matce bez względu na płeć oraz przez córki po ojcu. Badając chromosom X da się sprawdzić czy dwie kobiety uznane za siostry oraz mające wspólnego ojca (w założeniu) mogą posiadać również tę samą biologiczną matkę..
Badanie mitochondrialnego DNA (mtDNA)
Wykorzystuje się ją najczęściej chcąc potwierdzić lub wykluczyć istnienie więzi biologicznych między osobami płci żeńskiej. Dzieje się tak dlatego, że analogicznie do chromosomu Y, mitochondrialne DNA przekazywane jest kolejnym pokoleniom jedynie przez kobiety. Na podstawie analizy mtDNA można zatem ustalić pokrewieństwo między babcią a wnuczką, czy dwiema potencjalnymi siostrami..
Analizę statystyczną
Uczestnikami badania opartego na tej metodzie mogą być wszyscy potencjalnie spokrewnieni z daną osobą – bez względu na swoją płeć. Punktem wyjścia dla tego sposobu analizy DNA będzie najpierw ustalenie pełnych profili genetycznych konkretnych osób. Dopiero w następnym etapie — polegającym na przeprowadzeniu bardzo dokładnej analizy statystycznej — można stwierdzić czy dane osoby faktycznie są ze sobą spokrewnione. Choć w przypadku omawianej techniki płeć badanych nie ma znaczenia, to jednak ważne jest, aby przynajmniej jedna osoba z biorących udział w teście była płci żeńskiej..
Zobacz też:
.