Odpowiedź brzmi NIE! Nie ma pewniejszej i wiarygodniejszej metody na ustalenie biologicznego ojcostwa niż badanie genetyczne, a otrzymanie wyniku, który byłby niezgodny z rzeczywistością jest bardzo mało prawdopodobne.
Należy zwrócić uwagę, że większość procesów analizy laboratoryjnej jest zautomatyzowanych i odbywa się przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Ponadto nad każdym etapem badania czuwa zespół wykwalifikowanych pracowników.
Na czym to polega?
Testy na ojcostwo polegają po pierwsze na ustaleniu indywidualnych profili genetycznych wszystkich badanych osób, a po drugie na porównaniu ich ze sobą pod kątem ewentualnych podobieństw. Profil genetyczny tworzy się na podstawie analizy DNA, wyizolowanego z dostępnych próbek. Najczęściej badanym źródłem materiału genetycznego jest wymaz z policzka. Laboratoria dopuszczają jednak możliwość analizy mniej standardowych próbek, takich jak włosy z cebulkami, szczoteczki do zębów, gumy do żucia, zużyte chusteczki higieniczne, plamy krwi i wiele innych.
Ścisła kontrola na każdym etapie badania
Warunkiem otrzymania pewnego wyniku testu, a więc takiego, który potwierdzi ojcostwo na ponad 99,999% lub je wykluczy na 100%, jest całkowita pewność, że udostępnione do badania materiały faktycznie należą do danej osoby. Jeśli wymóg ten zostanie spełniony, to wydanie błędnego wyniku stanie się praktycznie niemożliwe. Z tego też względu wszystkie próbki są bardzo dokładnie sprawdzane przez pracowników laboratorium. Jeśli materiał genetyczny będzie złej jakości lub okaże się, że na próbce znajduje się DNA pochodzące od więcej niż jednej osoby, to klient na pewno zostanie o tym powiadomiony i poproszony o sporządzenie następnych.
Wynik błędny to nie to samo co niejednoznaczny…
Niektórym klientom zdarza się mylić pojęcie błędnego wyniku z wynikiem niejednoznacznym. Są to jednak dwie zupełnie różne rzeczy. Wynik niejednoznaczny to taki, który nie pozwala na ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. W żadnym wypadku nie jest jednak efektem pomyłki czy zaniedbania ze strony laboratorium. Uzyskanie niejednoznacznego rezultatu może mieć miejsce np. w sytuacji, gdy rozpatruje się ojcostwo dwóch blisko spokrewnionych mężczyzn, lub gdy u dziecka występuje mutacja genetyczna. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest włączenie próbek pozyskanych bezpośrednio od matki.
Liczne kontrole, jakim regularnie poddawane jest nasze laboratorium, obecność wewnętrznych systemów zabezpieczeń, a także skrupulatność i dokładność pracowników sprawia, że żaden z wystawionych przez nas wyników nie został jak dotąd podważony.
Zobacz też:
.