Pobranie wymazów policzkowych jest bardzo proste. Z tego też względu znaczna część klientów decyduje się sporządzić je samodzielnie, w komfortowych dla siebie warunkach, czyli w zaciszu własnego mieszkania. Jest to dobry wybór zważywszy na fakt, że w większości badań tego typu uczestniczą dzieci, dla których wizyta w placówce może być negatywnym przeżyciem. Samo pobranie wymazu nie stanowi zwykle większego problemu. Klienci często mają jednak wątpliwości co do sposobu ich zabezpieczania i przechowywania przed wysłaniem do laboratorium.
Jak prawidłowo pobrać wymaz?.
Do przygotowania wymazu służy specjalny zestaw pobraniowy, zawierający wszystkie potrzebne elementy, a w tym m. in. sterylne wymazówki. Wyciągając je z opakowania należy zachować dużą ostrożność, żeby nie dopuścić do ich uszkodzenia lub zabrudzenia. Najlepiej zrobić to rękawiczkach dołączonych do zestawu. Aby pobrać wymaz wystarczy potrzeć wymazówką (co najmniej 10 razy ruchem tam i z powrotem) o wewnętrzną stronę policzka. Czynność tę należy wykonać na obu policzkach przy użyciu dwóch osobnych wymazówek – dotyczy to wszystkich uczestników testu.
Po pobraniu materiału wymazówki należy ponownie umieścić w opakowaniu, nałożyć kartonową osłonkę, a następnie dokładnie opisać – imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia danej osoby i datą pobrania materiału. Zabezpieczone w ten sposób próbki należy przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i promieni słonecznych, czynniki te mogą bowiem doprowadzić do ich zapleśnienia lub degeneracji znajdującego się w nich DNA. Laboratorium nie wyznacza terminu, do którego próbki powinny zostać odesłane. Najlepiej zrobić to jednak najpóźniej do kilku dni od pobrania.
A co z próbkami niestandardowymi?
Próbki niestandardowe, zwane inaczej mikrośladowymi to niewielkie ilości materiału biologicznego należącego do danej osoby. Znajdować się on może na wielu przedmiotach, z którymi osoba ta miała bezpośredni kontakt, a więc na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, filtrze od papierosa czy chusteczce higienicznej. Wynik badania ojcostwa oparty na mikrośladach będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli będziemy mieli 100% pewności, że dostarczone materiały rzeczywiście pochodzą od badanej osoby.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie zanieczyścić ich materiałem genetycznym kogoś innego. Z tego względu próbki mikrośladowe również najlepiej zbierać w jednorazowych rękawiczkach, a potem umieścić w czystej, suchej kopercie, plastikowym pojemniczku (np. na mocz) lub suchym plastikowym woreczku. Mokre próbki (np. szczoteczkę do zębów) przed wysłaniem do laboratorium trzeba obowiązkowo pozostawić do wyschnięcia.
Zobacz też: