Niniejszy poradnik zawiera najważniejsze informacje na temat testów na ustalenie ojcostwa. Znajdą w nim Państwo odpowiedzi na wiele istotnych pytań, a w tym m.in.: czym różni się prywatne badanie ojcostwa od testu sądowego, jak przebiega procedura poboru próbek, czy w badaniu musi uczestniczyć ojciec. Zapraszamy też to przeczytania bezpłatnych poradników.
Jak zabezpieczyć próbki przed wysłaniem ich do laboratorium
Pobranie wymazów policzkowych jest bardzo proste. Z tego też względu znaczna część klientów decyduje się sporządzić je samodzielnie, w komfortowych dla siebie warunkach, czyli w zaciszu własnego mieszkania. Jest to dobry wybór zważywszy na fakt, że w większości badań tego typu uczestniczą dzieci, dla których wizyta w placówce może być negatywnym przeżyciem. Samo pobranie wymazu nie stanowi zwykle większego problemu. Klienci często mają jednak wątpliwości co do sposobu ich zabezpieczania i przechowywania przed wysłaniem do laboratorium.
Czy pobranie próbek do testu na ojcostwo jest bolesne?
Realizacja badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa prawie zawsze wymaga bezpośredniego udziału dziecka. Stąd też często zadawanym przez rodziców pytaniem jest: Czy pobranie próbek do testu na ojcostwo boli?
Kto pokrywa koszty realizacji testu na ojcostwo?
Testy na ojcostwo nie wchodzą w zakres podstawowej opieki medycznej, nie podlegają w związku z tym refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Pokryciem kosztów związanych z realizacją takiego badania obciążony zostaje więc klient. A jak to wygląda w praktyce? Czy możemy liczyć na jakieś ustępstwa od tej reguły?
Czy wynik testu DNA na ojcostwo może być błędny?
Odpowiedź brzmi NIE! Nie ma chyba pewniejszej i wiarygodniejszej metody na ustalenie biologicznego ojcostwa niż badanie genetyczne, a otrzymanie wyniku, który byłby niezgodny z rzeczywistością jest bardzo mało prawdopodobne.
Badanie ojcostwa oparte na analizie 24 markerów — co to oznacza?
Efektem końcowym każdego testu na ojcostwo jest potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego pokrewieństwa między badanymi osobami. Zanim jednak wynik badania ostatecznie do nas trafi, musi przedtem zaistnieć szereg określonych procedur. Analiza laboratoryjna składa się zasadniczo z trzech etapów: izolacji DNA, reakcji PCR oraz sekwencjonowania. W rezultacie tego ostatniego uzyskuje się jest tzw. profil genetyczny, stanowiący indywidualną cechę każdego człowieka. Na koniec dokonuje się jeszcze porównania utworzonych profili i na tej podstawie określa ewentualne pokrewieństwo.
Od kiedy można przeprowadzić badanie ojcostwa?
Jedną z wielu zalet genetycznych testów na ojcostwo jest fakt, że można je przeprowadzić w zasadzie w każdym wieku. Dotyczy to zarówno badań o charakterze prywatnym, jak i tych realizowanych zgodnie z sądową procedurą. Nie ma zatem znaczenia czy badana osoba ma lat 5 czy 50, wiek nie gra w tym przypadku najmniejszej roli.
Dlaczego podstawowym źródłem materiału genetycznego do testu na ojcostwo jest wymaz z policzka?
Laboratoria genetyczne realizujące testy na ojcostwo bazują na bardzo zróżnicowanych materiałach. Dzieje się tak dlatego, że ludzkie DNA jest we wszystkich miejscach ciała identyczne, nie ulega też zmianom z upływem czasu czy w wyniku działalności czynników zewnętrznych. Źródłem DNA może być więc cokolwiek: wymaz z policzka, włosy z cebulkami, krew, a nawet takie przedmioty jak szczoteczka do zębów i maszynka do golenia. Tym bardziej zastanawia fakt, dlaczego za podstawową próbkę do testu na ojcostwo uznaje się wymaz z policzka. Wyjaśnijmy zatem tę kwestię.
Czy alkohol może wpłynąć na wynik testu ojcostwa?
To pytanie bardzo często pada z ust klientów zlecających testy na ojcostwo. Wynika ono z obawy, że spożyty alkohol mógłby zafałszować wynik badania. Czy rzeczywiście tak jest? A co z innymi używkami?
Pobór próbek do testu na ojcostwo w placówce
Laboratoria genetyczne oferują prywatne oraz sądowe testy na ojcostwo. Próbki do badania prywatnego można zwykle pobrać samodzielnie w domu lub udać się w tym celu do placówki medycznej. Druga opcja, choć trochę mniej komfortowa od tej pierwszej, ma jednak pewną zaletę. Jaką?
Kiedy udział matki w badaniu jest niezbędny?
Uczestnictwo niepełnoletniego dziecka w prywatnym teście na ojcostwo wymaga zgody obojga rodziców lub też prawnych opiekunów. I choć liczba uczestników badania może być dowolna, to do jego realizacji wystarczają zwykle próbki pobrane od domniemanego ojca oraz dziecka. A co z matką? Czy istnieją sytuacje, w których jej obecność będzie wymagana?
Gdy wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny
Stosowane obecnie w testach na ojcostwo metody analizy pozwalają na 100 % wykluczenie danego mężczyzny jako biologicznego ojca lub potwierdzenie ojcostwa w ponad 99,99%. Jest to zatem pewny i jednoznaczny rezultat. Czasem zdarza się jednak, że wynik badania nie da nam ostatecznej odpowiedzi. Kiedy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją i jak należy wówczas postępować?
Badanie ojcostwa bez próbki ojca
W Centrum Badań Genetycznych EuroGen wykonywane są nie tylko standardowe badania ojcostwa gdzie mamy do dyspozycji materiał od domniemanego ojca i dziecka. Istnieje możliwość zleceniu u nas badania ojcostwa bez włączenie do badania materiału od ojca. Takie badania są możliwe dzięki zastosowaniu następujących rozwiązań…
Cechy wiarygodnego laboratorium genetycznego
Każde laboratorium oferujące badania genetyczne na ojcostwo stara się zaprezentować swoją ofertę od jak najlepszej strony. Niemniej jednak nie wszystkie ośrodki realizujące tego typu zlecenia są godne uwagi. Zlecając test na ojcostwo warto sprawdzić doświadczenie i certyfikację laboratorium, a także kwalifikacje jego personelu medycznego.
Czy testy DNA na ojcostwo dają pewny wynik?
Zdecydowanie tak! Nie ma na rynku czulszych metod niż te oparte o badania genetyczne.Przy testach DNA na ojcostwo bierze się pod uwagę zasadę, iż dziecko dziedziczy po połowie materiału genetycznego od ojca i od matki.
Jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?
W typowych przypadkach badań na ustalenie ojcostwa pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Taki materiał z powodzeniem mogą Państwo pobrać samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu, jako przesyłamy Państwu pocztą. Wymaz z wewnętrznej strony policzka jest traktowany przez nasze laboratorium jako materiał standardowy. I taki materiał pobierany jest w przypadku testów prywatnych jak i sądowych.
Test na ojcostwo w oparciu o “mikroślady”
Test na ojcostwo Mikroślady jest badaniem przeznaczonym dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą włączyć do testu na ojcostwo standardowych próbek – wymazu z wewnętrznej strony policzka. W takiej sytuacji możliwe jest wyizolowanie DNA z niestandardowych materiałów.