W teście na ojcostwo jako próbkę do badania można wykorzystać zarówno wymazy z policzka, jak i inne, nieco mniej standardowe przedmioty. Mikroślady wykorzystuje się w sytuacji , gdy nie ma możliwości pozyskania wymazu z jamy ustnej, np. po śmierci ojca, albo gdy nie chcemy stresować dziecka pobieraniem wymazu.
Mikroślady obejmują długą listę przedmiotów codziennego użytku, z których można wyizolować DNA danej osoby. Oto niektóre z nich:
- Szczoteczka do zębów
- Maszynka do golenia
- Patyczek kosmetyczny z woskowiną uszną
- Zużyta chusteczka higieniczna (z katarem)
- Paznokcie wycięte ze skórkami
- Niedopałek papierosa
- Guma do żucia
- Podpaska/ tampon
- Zużyta prezerwatywa
- Niedopałek papierosa
- Gryzak/ smoczek dziecięcy
- I wiele innych…
Potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa przy analizie mikrośladów jest tak samo pewne jak podczas badania ojcostwa z udziałem wymazów policzkowych.
Jak krok po kroku zrobić test z mikrośladów?
- Zadzwoń lub napisz i kup domowy zestaw do pobrania materiału DNA, dostępny w aptece oraz w przychodni.
- Zbierz mikroślady
- Odeślij próbki pocztą lub przynieś je do przychodni w Gdańsku
- Odbierz wynik i dowiedz się czy jesteś ojcem dziecka
Warto wiedzieć: W jednym badaniu można wykorzystać różne rodzaje próbek, tj. pacjent może z powodzeniem przynieść do przychodni mikroślad od dziecka, a od siebie pobrać wymaz.
W jaki sposób przechowywać pobrane mikroślady?
Zanim przystąpisz do zbierania mikrośladów załóż dołączone do zestawu rękawiczki ochronne. Zapobiegną one przedostaniu się Twojego DNA na próbkę. Jeśli ich nie posiadasz staraj się nie dotykać rękami miejsc, w których może znajdować się materiał genetyczny. Szczoteczkę do zębów chwyć za rączkę, nie za główkę, jeśli badanym mikrośladem ma być włos, nie dotykaj cebulek. Próbkę, która jest mokra najpierw dokładnie osusz. Wszystkie materiały przechowuj przed wysyłką w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i bez dostępu do zbyt dużej ilości światła. Promienie UV mogą zniszczyć znajdujące się w próbkach DNA. Kiedy już będziesz chciał wysłać próbki do laboratorium – najlepiej zrób to do 2–3 dni od pobrania – włóż je do papierowej koperty lub w zakupionym w aptece pojemniku na mocz i wyślij wraz z wypełnionymi dokumentami zlecenia. Próbki możesz też nadesłać z zagranicy bez obawy o ich jakość. Dobrze zabezpieczone mikroślady wytrzymają nawet kikudniowy transport.