Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące testów genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa. Jeśli mają Państwo więcej pytań, zapraszamy do kontaktu!
Testy na ojcostwo dla własnej wiedzy »
Testy na ojcostwo dla celów sądowych »
Testy na ojcostwo w czasie ciąży »
Testy na ojcostwo dla własnej wiedzy
Jest to ten rodzaj badania ojcostwa, które wykonuje się wyłącznie na własne, prywatne potrzeby. Ze względu na brak formalnej procedury na jego realizację decyduje się najwięcej naszych klientów..
Podstawowym materiałem do testu na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. W razie braku możliwości pobrania wymazu istnieje również możliwość próbek mikrośladowych, do których zaliczają się m.in. włosy, paznokcie, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia oraz wiele innych. Jakie próbki przebadać »
Tak. Niezależnie od tego czy test realizowany jest na potrzeby prywatne, czy też na potrzeby toczącego się w sądzie postępowania, jego wynik będzie źródłem pewnej i niepodważalnej wiedzy na temat biologicznego ojcostwa. Czułość metody pozwala na jego potwierdzenie z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,99% lub wykluczenie takiej możliwości w 100%. Pewność wyniku »
Realizacja testu na ojcostwo nie wymaga szczególnych przygotowań. Zalecamy jednak, aby na 2 godziny przed pobraniem próbek nie przyjmować już żadnych pokarmów, nie pić słodkich napojów za wyjątkiem czystej wody, nie żuć gumy i nie palić papierosów — obecność resztek jedzenia mogłaby znacznie utrudnić przeprowadzenie analizy. W przypadku małego dziecka odstęp między ostatnim posiłkiem a pobraniem wymazu można zredukować do 1 godziny. Badanie krok po kroku »
W naszym laboratorium wykonujemy prywatne testy na ojcostwo (w oparciu o standardowe i niestandardowe próbki), sądowe testy na ojcostwo oraz badania na ojcostwo w ciąży. Testy na ojcostwo »
Tak, dotyczy to jednak wyłącznie testu prywatnego. W celu sporządzenia wymazu należy zaopatrzyć się w specjalny zestaw do samodzielnego pobrania materiału. Zawiera on m.in. jałowe wymazówki, a więc długie pałeczki zakończone bawełnianą nasadką, którymi zbiera się komórki nabłonkowe zlokalizowane po wewnętrznej stronie policzka. Cały ten zabieg jest niezwykle prosty, bezpieczny i nie powoduje dyskomfortu u osoby badanej, dlatego też można go przeprowadzić we własnym zakresie. Jak pobrać próbki »
Zasadnicza różnica między prywatnym a sądowym badaniem ojcostwa tkwi wyłącznie w procedurze poboru próbek. Materiały do testu prowadzonego dla własnej wiedzy można sporządzić samemu, bez konieczności udawania się do placówki medycznej. Badanie prywatne daje też możliwość zachowania pełnej dyskrecji z uwagi na to, że tożsamość badanych nie jest w żaden sposób sprawdzana. Próbek do badania na potrzeby sądu nie można już niestety pozyskać samodzielnie, trzeba się w tym celu udać do specjalistycznej placówki medycznej, w której pobraniem wymazów zajmuje się osoba wskazana przez biegłego sądowego – najczęściej jest nim lekarz lub diagnosta laboratoryjny. Przed rozpoczęciem całej procedury pracownicy placówki dokonują też weryfikacji tożsamości wszystkich uczestników testu, co pozbawia ich szansy na pozostanie anonimowymi. Porównanie testów »
Czas trwania analizy genetycznej w naszym Centrum trwa ok. 5–7 dni roboczych, licząc od momentu dostarczenia próbek do oddziału laboratoryjnego. Po tym czasie wynik będzie gotowy do odbioru. Na życzenie pacjenta możemy go również przekazać tradycyjną pocztą, telefonicznie lub e‑mailowo. Dyskretna przesyłka »
Istnieje możliwość przyspieszenia analizy do 48 godzin! Skontaktuj się z nami i zapytaj o Badanie Express. Zadzwoń 881–378-486
Choć wiarygodny wynik badania ojcostwa można wystawić już na podstawie analizy 16 markerów genetycznych, to my postanowiliśmy zwiększyć tę liczbę do 24. Szersza analiza pozwala bowiem otrzymać wynik o jeszcze wyższym wskaźniku prawdopodobieństwa. Będzie to miało kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy jedynymi uczestnikami testu staną ojciec i dziecko. Zmniejszy to również ryzyko uzyskania wyniku niejednoznacznego, którego konsekwencją będzie konieczność włączenia do badania matki. Analiza 24 markerów »
Ze względu na brak formalnej procedury przy poborze próbek, wynik testu prywatnego nie będzie stanowił dla wymiaru sprawiedliwości dostatecznego dowodu. Na jego podstawie sąd nie może zatem podjąć żadnych istotnych decyzji. Niejednokrotnie, rezultat testu prywatnego traktuje się jednak jako dowód wstępny, w oparciu o który sąd może zlecić realizację badania z zachowaniem formalnej procedury. Czasem, gdy obie strony nie wnoszą sprzeciwu, wynik badania o charakterze prywatnym może zostać potraktowany jako wiarygodny i pełnowartościowy dowód w sprawie. Test do celów prywatnych »
TAK. W standardowym trybie próbki do testu pobiera się od domniemanego ojca oraz dziecka – to wystarczy żeby rezultat przeprowadzonej analizy był w pełni wiarygodny. W nielicznych przypadkach, np. gdy u dziecka wystąpi mutacja genetyczna lub podejrzewa się, że ojcem jest któryś z dwóch blisko spokrewnionych osób, może dojść do uzyskania tzw. wyniku niejednoznacznego. W takiej właśnie sytuacji prosi się o dostarczenie próbek pochodzących również od matki. Test na ojcostwo a udział matki »
Z uwagi na fakt, że pobór próbki (wymazu z policzka) do testu na ojcostwo jest prosty, szybki, bezpieczny oraz nie boli, można go bez obaw pozyskać już w drugiej dobie życia dziecka. Obecnie dostępne są także testy na ojcostwo wykonywane jeszcze przed narodzinami dziecka. Od kiedy można wykonać badanie »
TAK. Trzeba jednak pamiętać, że osoby blisko ze sobą spokrewnione (brat, ojciec, dziadek itp.) będą miały podobny materiał genetyczny, przez co pewność takiej analizy może okazać się znacznie mniejsza. W celu uzyskania rezultatu o wysokim wskaźniku prawdopodobieństwa zaleca się, aby do testu włączyć próbki pochodzące od obu domniemanych ojców, jak również matki. Ustalenie ojcostwa nie jest możliwe w przypadku bliźniąt jednojajowych, gdyż materiał genetyczny pierwszego z braci bliźniaków będzie stanowił kopię drugiego. Co oznacza, że wynik jest wstępnie niejednoznaczny »
Testy ojcostwa nie są wpisane na listę badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w związku z czym klient musi zapłacić za nie z własnej kieszeni. Czasami koszty związane z realizacją takiego badania zostają przesunięte na Skarb Państwa. Dzieje się tak jednak wyłącznie w przypadku, gdy analiza odbywa się na bezpośrednią prośbę sądu, a osoby badane znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub gdy dziecko, którego sprawa dotyczy przebywa w ośrodku opiekuńczym. Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo »
NIE. Wszystkie wymienione wyżej czynniki pozostaną bez wpływu na wynik analizy. Warto pamiętać, że znajdujące się w komórkach ciała DNA jest takie samo przez całe życie. Ani przebyte choroby, ani leki czy wiek badanej osoby nie będą w stanie go zmodyfikować.
Cena testu na ojcostwo zależy od rodzaju badania, typu analizowanych próbek oraz liczby osób biorących w nim udział. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem naszych badań. Cennik »
Oczywiście! Odległość nie ma dla nas najmniejszego znaczenia. Badanie za granicą »
TAK. Istnieje możliwość ustalenia ojcostwa nawet gdy domniemany ojciec już nie żyje. Służą do tego 3 metody: analiza chromosomu Y, analiza mikrośladów (pochodzących od domniemanego ojca) oraz analiza statystyczna. Test bez próbki od ojca »
Badanie ojcostwa na potrzeby sądu
.Jest to ten rodzaj testu na ojcostwo, który prowadzi się na potrzeby postępowania sądowego. Dzięki formalnej procedurze poboru próbek jego wynik może posłużyć jako pełnowartościowy dowód w sprawie, np. o alimenty..
Proces, któremu towarzyszy sądowe ustalenie ojcostwa jest bardziej sformalizowany, niż w przypadku testu prywatnego. Poboru wymazu z policzka dokonuje pracownik medyczny wskazany przez biegłego sądowego (lekarz lub diagnosta laboratoryjny) na miejscu w placówce. Osobami biorącymi udział w badaniu muszą być matka, dziecko oraz przypuszczalny biologiczny ojciec. Ich tożsamość zostaje ponadto zweryfikowana poprzez okazanie dokumentów, którymi mogą być: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, natomiast w przypadku małoletniego dziecka skrócony odpis aktu urodzenia. Do wyniku dołączana jest ekspertyza specjalisty. Test do celów sądowych »
NIE. Sądowy test ojcostwa może zlecić na własną rękę również osoba prywatna, nie jest do tego potrzebne skierowanie z sądu. Jak zlecić test »
Przeważnie wynik testu na ojcostwo wysyłany jest na adres/y wskazany w dokumentach zlecenia. W razie potrzeby możemy go jednak dostarczyć do sądu, w którym prowadzona jest rozprawa.
Podczas przygotowywania wymazów do sądowego badania ojcostwa obecni są świadkowie – diagnosta laboratoryjny bądź lekarz, wyznaczeni przez biegłego sądowego.
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w ciąży to całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna metoda analizy genetycznej, która pozwala na ustalenie ojcostwa we wczesnym okresie prenatalnym, a więc na długo przed samym rozwiązaniem.
W teście na ojcostwo w ciąży analizuje się obecne we krwi i osoczu ciężarnej kobiety wolne, pozakomórkowe DNA płodu (cffDNA), a następnie porównuje z DNA pochodzącym od domniemanego ojca. Weryfikacja biologicznego ojcostwa może nastąpić również w trakcie diagnostycznych badań prenatalnych. W tym przypadku próbka pochodzi bezpośrednio z otoczenia płodu i będzie nią albo kilka ml płynu owodniowego, albo fragment kosmówki. Test na ojcostwo w ciaży »
W prenatalnym badaniu ojcostwa wykorzystuje się niewielką próbkę krwi pobraną od matki (będzie to ok. 10 ml.). Próbka krwi pobierana jest również od domniemanego ojca. W badaniu ojcostwa wykonywanym podczas badań diagnostycznych, w zależności od zastosowanej metody, próbką będzie albo kilka ml płynu owodniowego, albo fragment kosmówki.
Krążące w krwioobiegu matki DNA zwiększa swoją objętość z każdym tygodniem ciąży. Aby wynik analizy okazał w pełni wiarygodny, a poboru próbek nie trzeba było powtarzać, badanie należy wykonać po osiągnięciu 10 tygodnia ciąży – w tym czasie ilość płodowego DNA będzie już dostatecznie duża.
Aby określić datę poczęcia należy przede wszystkim ustalić 1 dzień ostatniej menstruacji, gdyż zapłodnienie nastąpiło najpewniej w ciągu następnych 2 tygodni. Przypuszczalną datę poczęcia można również ustalić podczas badania USG.
TAK. Test na ojcostwo realizowany jeszcze przed porodem daje tak samo pewny i jednoznaczny rezultat jak ten wykonywany dopiero po przyjściu dziecka na świat. Biologiczne ojcostwo w stosunku ojciec – dziecko można w tym przypadku potwierdzić na ponad 99,99% lub zaprzeczyć mu ze 100% pewnością.
TAK. Próbkę do testu DNA na ojcostwo w ciąży stanowi kilka ml krwi. Cały proces poboru materiału jest więc identyczny do standardowej morfologii i nie stanowi żadnego zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu. Niejednokrotnie spotkaliśmy się już z sytuacją kiedy kobiety straszono powikłaniami związanymi z przeprowadzeniem diagnostycznych badań prenatalnych. Jest to zupełnie niepotrzebne, gdyż prawdopodobieństwo ewentualnych nieprawidłowości po wykonanym badaniu wynosi zaledwie 1%.